Bugungi kunda yashayotgan ekotizimimiz sezilarli darajada o‘zgarmoqda. If-loslanish, noto‘g‘ri ovqatlanish, stress va zamonaviy hayot tarzi sezgir teri yoki allergiyaga ega odamlar sonining ortishiga olib keldi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (WHO) ma’lumotiga ko‘ra, kelajakda dunyo aholisi 50% allergiya bilan duch keladi, va aksariyat odamlar sezgir teriga ega bo‘ladi.
Bunday vaziyatga holistik yondashuv — yallig‘lanishga qarshi ta’sirga ega oziq-ovqatlar (sabzavotlar va mevalar) iste’mol qilish, antioksidant vitaminlar va qo‘shimchalarni qabul qilish va shuningdek, yallig‘lanishga qarshi faol ingredientlarga ega kosmetik mahsulotlardan foydalanishni o‘z ichiga oladi. Shu samarali antioksidant, yallig‘lanishga qarshi va terini tinchlantiruvchi kosmetik ingredientlardan biri — termal suv.
Har bir mineral yoki termo-mineral suv noyobdir, chunki minerallar va iz elementlar tarkibi har bir buloqda farq qiladi.
Ivatherm mahsulotlarida ishlatiladigan Herculane termo-solyali suv teri uchun muhim minerallar va iz elementlarga boy — magniy, kaltsiy, mis, rux, temir, marganets va selen — va uning terini tinchlantiruvchi ta’siri bilan tanilgan.
Bundan tashqari, uning yallig‘lanishga qarshi xususiyatlari yaqinda Prof. Dr. Călin Giurcăneanu, Ruminiya Dermatologiya Jamiyati Prezidenti tomonidan o'tkazilgan klinik tadqiqotda tasdiqlandi. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, dermatologik protseduradan so‘ng suv qo‘llanilganda, qizarish, shishish va teri harorati kamaygan.
Tibbiy nazorat ostidagi bemorlar termal suv spreyi qo‘llanilgandan so‘ng darhol achish, yonish va og‘riq hisining kamayganini bildirgan.
Herculane termal suv spreyi kundalik teri parvarishi uchun, makiyajni olib tashlagan zahoti tavsiya etiladi. Termal suv yuzga taxminan 15 sm masofadan seping, 1–2 daqiqa ta’sir etsin, keyin esa yumshoq sochiq yoki qog‘oz bilan artib oling.

The ecosystem we live in today is changing dramatically. Pollution, diet, stress, and the modern lifestyle have led to an increase in the number of people with sensitive skin or allergies.
In fact, the World Health Organization (WHO) states that 50% of the world’s population will experience allergies in the coming years, and most people will have sensitive skin.
A holistic approach to this situation involves consuming foods with anti-inflammatory properties, such as vegetables and fruits, taking antioxidant vitamins and dietary supplements, and equally, using cosmetic products with anti-inflammatory active ingredients. One of these highly effective antioxidant, anti-irritating, and anti-inflammatory cosmetic actives is thermal water.
Each mineral or thermo-mineral water is unique, because the composition of minerals and trace elements differs from one spring to another.
The thermo-saline Herculane spring water used in Ivatherm products has a significant concentration of minerals and trace elements essential for the skin — magnesium, calcium, copper, zinc, iron, manganese, and selenium — and is recognized for its soothing effect.
Moreover, its anti-inflammatory properties were recently demonstrated in a clinical study conducted and coordinated by Prof. Dr. Călin Giurcăneanu, President of the Romanian Society of Dermatology, showing a reduction in redness, edema, and skin temperature when the water was applied immediately after a dermatological procedure.
Patients under medical supervision reported a reduction in stinging, burning, and pain sensations immediately after applying the thermal water spray.
The Herculane thermal water spray is recommended in the daily skincare routine immediately after makeup removal. The thermal water should be sprayed onto the face from a distance of about 15 centimeters, left to act for 1–2 minutes, and then gently blotted away with a tissue.